Özbekistanlılarla Evlenme ve Boşanma İşlemleri - Özbekistan vatandaşı ile evlenenlerin boşanma işlemleri

Özbek eşinden ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının yapması gerekenler. Özbekistan'da evlenen birisı Türkiye'de boşanma davası açabilir mi? Özbekistanlı eşden olan çocukların vekalet işlemleri nasıl oluyor?  Özbekistan vatandaşlarıyla evlenirken yapılan evlilik sözleşmesi Türkiye'de de geçerli midir?

Özbekistan vatandaşlarıyla evlenen Türk vatandaşlarının boşanma, velayet, mal paylaşma, tanıma ve tenfiz işlemleri ile mirasçılarına ilişkin işlemler bir takım kurallara bağlıdır. Yabancılarla evlenen Türk Vatandaşlarına ilişkin genel asyaulkeleri.com kuralların yanında, ilgili ülkeye göre değişebilen ikili anlaşmalar ve uluslar arası protokoller de önemli yer tutmaktadır. Şu anda Türkiye ile Özbekistan arasında bu konulardaki kanunların uygulanış şekli hususunda ikili özel anlaşmalar bulunmamaktadır.

Özbek vatandaşları ile evlenmek isteyen, boşanmak isteyen veya çocuğunun velayetini almak isteyen Türk Vatandaşları ile yine bir Türk Vatandaşıyla evlenmek isteyen, boşanmak isteyen veya çocuğunun velayetini almak isteyen Özbekistan Vatandaşlarına hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetleri için Kula Hukuk Bürosu’na başvurmanız önerilir. Websitesi: www.kula.av.tr