Kamboçya Su Festivali - Kamboçya ölüm festivali - Kamboçya'da dehşet festivali

Kamboçya’da düzenlenen Su Festivali’nin son günü çıkan izdihamda 345 kişi öldü, 410 kişi de yaralandı.

Tonle Sap ve Mekong nehirleri arasındaki akıntının tersine dönmesi nedeniyle kutlanan Su Festivali’nin (Bon Om Touk) dün üçüncü ve son günüydü. Başkent Phnom Penh’i, kutlamaların olduğu Mekong nehri üzerindeki Elmas Adası’na bağlayan köprüde çıkan izdihamda çoğu kadın 345 kişi hayatını kaybederken, 410 kişi de yaralandı.

Kamboçya Nerede - Kamboçya Haritasi

İzdihamın nedeni kesin olarak belirlenemedi. Ancak görgü tanıkları, bazı kişilere elektrik çarpmasının ardından köprüde bulunanların paniğe kapıldığını söyledi. Ölenlerin kurtulmaya çalışarak atladıkları nehrin suyunda boğularak ya da izdihamda ezilerek can verdikleri belirtildi.

Yerli ve yabancı 2 milyon kişinin katıldığı belirtilen festivalde facianın yaşandığı köprü savaş alanından farksızdı.

Kızıl Khmerler’den sonraki en büyük felaket
Basbakan Hun Sen, ülkesinin 1970’lerin ikinci yarısındaki Kızıl Khmer rejiminden bu yana en büyük felaketi yaşadığını ve perşembe günü için ulusal yas ilan edileceğini söyledi. İzdihama tam olarak neyin sebep olduğunun henüz belirlenemediğini ancak bunun için yetkililerin inceleme yaptıklarını belirten Başbakan Sen, festivalde ölenlerin aileleri ve yaralananlar için ne gerekiyorsa yapılacağını duyurdu. 1975-79 arasındaki Kızıl Khmer rejimi sırasında 1,7 milyon insan yaşamını yitirmişti. Faciada ölenlerden en az 240’ının kadın olduğu açıklandı. Kamboçya’da ters akıntı nedeniyle her yıl düzenlenen festivalde, Mekong nehrine verimli topraklar ve bol balık için teşekkür ediliyor. Kaynak: Hurriyetim.com.tr

Yeni Eklenenler