Rusya'da Allah Allah Sesleri - Mehteran Bölüğü Kremlin Meydanını İnletti

Moskova'da Osmanlı Marşları. Ruslar Mehteran'a hayran kaldı.

Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) Başkanlığı'na bağlı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Mehteran Bölüğü, Kremlin Sarayı'nda "Eski Ordu Marşı" ile başladığı konserini, Gülbank Marşı'ndaki "Allah Allah" sözleriyle bitirdi.
Mehteran Bölüğü, Kremlin Sarayı müzesinde 106 parçadan oluşan "Topkapı Sarayı: Osmanlı Sultanları Hazineleri" sergisinin açılışı öncesinde Kremlin Sarayı'nın Katedral Meydanı'nda bir konser verdi.
"Eski Ordu Marşı" ile başlayan konser "Hücum Marşı" ve "Devlet Marşı" ile devam ederken, Mehteran Bölüğü'nün "Gülbank Marşındaki" "Allah Allah" naralarıyla sona erdi.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Rusya Kültür Bakan Yardımcısı Andrey Evgeneviç Busigin, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı ile çok sayıda Türk ve Rus konuğun izlediği konserin ardından serginin açılışı yapıldı.

Bakan Yazıcı açılış töreni öncesinde yaptığı konuşmada, Topkapı ve Kremlin Sarayı'nın birlikte etkinlikte bulunmasının önemine işaret etti. Yazıcı, "İcra edeceğimiz serginin mekanları İstanbul ve Moskova, Topkapı ve Kremlin Sarayı. Başlı başına bu 4 mekan insana heyecan veriyor" dedi.

Bu mekanlarla şehirlerin insanlık ve dünya tarihi içinde büyük yeri olduğunu, iki sarayda insanlığın geleceği için ciddi kararlar alındığını kaydeden Yazıcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:


"Önemli müzakereler icra edilmiştir. O ilişkilerin bir benzerini yakın bir zamandan bu yana komşumuz Rusya ile üst düzeyde, stratejik ortaklık temelinde icra ve inşa etmekteyiz. Ülkelerimizin, dünyanın en önemli coğrafyasındaki yerini dikkate aldığımızda, geliştirdiğimiz bu ilişkinin insanlık açısından, bölgemiz açısından, elbette ülkelerimiz açısından büyük yararlar sağlayacağına inanıyoruz. Uluslararası ilişkileri pekiştiren en önemli etkinlikler arasında sportif faaliyetin yanında kültür ve sanat etkinlikleri geliyor diye düşünüyorum. İşte bu bakış ışığı altında 12 Martta Kremlin Sarayı'nın 100 dolayında eseri Topkapı Sarayı'nda sergilenmeye başlandı. Topkapı'daki sergi devam ederken bugün burada Topkapı Sarayı'nın en önemli 106 eserini içeren serginin açılışını yaptık."
Kaynak: Sabah.com.tr

Bu blogdaki popüler yayınlar

Japon Arkadaşlık Siteleri - Japon Sevgili Bulma Siteleri - Japon Kız Bulma Sitesi - Japonya'dan Kızlarla Tanışmak İçin Adresler

Endonezya Kız isimleri - Endonezya'da en çok konan kız isimleri - Endonezyalı kızların adları

Singapur Nerde - Singapur Neresi - Singapur'un Dünya Haritasındaki Yeri

Bu blogdaki popüler yayınlar

Singapur Nerde - Singapur Neresi - Singapur'un Dünya Haritasındaki Yeri

Japon Arkadaşlık Siteleri - Japon Sevgili Bulma Siteleri - Japon Kız Bulma Sitesi - Japonya'dan Kızlarla Tanışmak İçin Adresler

Asya Ülkeleri Listesi - Asya'da Bulunan Ülkeler - Asya Kıtasındaki Ülkeler

Burma Nerede - Myanmar Nerede - Birmanya Nerde - Burma Hangi Kıtada

Tayland Nerede - Tayland Nerde - Tayland Hangi Kıtada

Gürcistan Döviz Kuru - Gürcü Larisi Kaç TL - Gürcistan Larisi Ne Kadar

Brunei Nerede - Bruney Sultanlığı Nerde - Bruney Hangi Kıtada

Türkiye Güney Kore Arası Kaç Saat - Güney Kore Türkiye'ye Ne Kadar Uzaklıkta